fbpx
Slide toggle

Cześć

Jestem Dzowit, a ty jesteś tu najpawdopodowniej, ponieważ chcesz nauczyć się brush letteringu lub poczytać recenzję rzeczy piśmienniczych. Bardzo się cieszę, że jesteś!

Zapisz się do mojego newslettera, żeby otrzymywać ode mnie ciekawe maile

NewsletterMasz pytanie?

Odpisuję od Poniedziałku do Soboty dzowitdesigns@gmail.com

Co to jest brush lettering?

Co to jest Brush Lettering?

Żeby wytłumaczyć wam co to jest brush lettering, muszę zacząć od początku. W moim tekście będę używała angielskich wyrazów, z racji braku polskich odpowiedników.

Najpierw była Matka Kaligrafia. Matka ta była już dość stara, ale wciąż fascynowała ludzi, którzy chętnie ją odwiedzali i korzystali z jej dobrobytu. Matka Kaligrafia miała wiele dzieci m.in. copperplate czy italica.
Dzieci miały dzieci i tak wszyscy starzeli się z czasem. Ich reguły i tradycje były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jednak pewnego razu narodziło się dziecko- niesforne, które nie chciało przyjąć rodzinnych zasad. Nazwało siebie Modern Calligraphfy- czyli Kaligrafią Nowoczesną.
Kaligrafia Nowoczesna była spontaniczna i nie chciała żyć według reguł przodków i gdy dorosła postanowiła wprowadzić własne zasady i założyć swoją rodzinę. Wyszła za mąż za Lettering i mieli swoje dzieci. Brush Lettering jest jednym z nich.*

Dobrze, czyli wiemy już, że brush lettering to rodzaj letteringu wywodzący się z kaligrafii nowoczesnej, która ma znacznie mniej zasad niż tradycyjna kaligrafia.

Więc czym jest lettering?

Lettering to forma graficzna napisów. Kojarzysz te wspaniałe cytaty czy zabawne powiedzonka pisane różną czcionką i łączone ze sobą? To jest lettering, możemy go wykonywać cyfrowo, albo ręcznie.
Jest też hand lettering, czyli słowa wyglądające/stylizowane na pismo ręcznie. Jednakże nie mylcie tego z handwritingiem (pismem ręcznym). Lettering jest grafiką i wyrazy zapisane są tak naprawdę narysowane, rozplanowane i przemyślane.
Brush Lettering jest więc elementem, który może tworzyć graficzny obraz letteringu lub osobny twór.

Tutaj jest szkic grafiki letteringowej, z użyciem różnych czcionek, słowo ‘brush’ będzie wykonane brush penem.

Gotowy projekt.

Jak odróżniamy brush lettering od innych form?

Brush lettering wykonujemy przy pomocy brush pena, czyli pisaka z pędzelkową lub giętką końcówką, który pomaga nam uzyskać cienkie i grube linie- te linie właśnie definiują styl pisania.
Reguł nie ma tutaj wiele, Jedyną podstawową jest określona grubość liń. Gdy prowadzimy kreskę ku górze, linia powinna być cienka, linia prowadzona w dół- gruba. Uzyskujemy je poprzez siłę nacisku i kontrolę końcówki.

W tym poście przedstawiłam wam podstawowe pojęcia i odpowiedziałam na pytanie “Co to jest brush lettering” W kolejnych dowiecie się wiele wiecej. Jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę już teraz, zapraszam na mój kanał na youtube, gdzie między innymi robię przegląd brush penów! KLIKNIJ

 

*Bajka o Matce Kaligrafii ma pokrótce zobrazować wam umiejscowienie brush letteringu w kaligraficznym świecie. Jeżeli masz inne zdanie potwierdzone faktami i źródłem to zapraszam do dyskusji. Opisałam to tak, jak ja to widzę.

15 thoughts on “Co to jest brush lettering?

 • Madam LunaMarzec 21, 2018 at 9:17 pm

  No i mi to się podoba! Prosto i rzeczowo! Będę na pewno zaglądać i czekam na kolejne posty a bajka o Matce Kaligrafii skradła moje serce!

  Odpowiedź
  • adminMarzec 22, 2018 at 8:02 pm

   Dziękuję bardzo!

   Odpowiedź
 • Monika KilijańskaMarzec 22, 2018 at 10:55 am

  Czy taki pen byłby dobry do nauki japońskiego pisma?

  Odpowiedź
  • adminMarzec 22, 2018 at 3:27 pm

   Hej Monika!
   Jak najbardziej tak! Inna nazwa brush pena to fude pen i wywodzi się on właśnie z japońskiej kaligrafii.
   Na przykład te https://dzowitdesigns.com/learn-with-me/brush-lettering/brush-pen/

   Tombow fudenosuke hard albo soft oba świetnie nadają się do tego celu 😉

   Odpowiedź
  • Monika KilijańskaMarzec 24, 2018 at 1:03 pm

   nie wiem skąd słowo dług, miało być pędzel.

   Odpowiedź
 • Karolina / Nasze BąbelkowoMarzec 22, 2018 at 7:51 pm

  Bardzo mi się podoba taki efekt – i niezmiernie żałuję, że tego nie potrafię. Kiedyś miałam naprawdę ładne pismo – ale studia w dużej mierze sprawiły, że teraz bazgrzę jak kura pazurem 😉

  Odpowiedź
  • adminMarzec 22, 2018 at 8:02 pm

   Hej Karolina!
   Możesz się nauczyć, uwierz mi, nie ważne jakie jest Twoje naturalne pismo, wystarczą szablony i brush pen! Nawet zmuszać się nie trzeba, bo jak się zacznie to nie można przestać- podobnie jak z jedzeniem 😉 trzymam kciuki!

   Odpowiedź
 • K.Abbate.Marzec 22, 2018 at 8:36 pm

  Historia świetna👍👌💪 pieknie wszystko opisane. Czekam na kolejne posty.

  Odpowiedź
 • KatarzynaMarzec 22, 2018 at 8:37 pm

  Wygląda pięknie 🙂 Powrót do korzeni 😉

  Odpowiedź
 • ArtopolosisMarzec 23, 2018 at 7:01 am

  Super! Czekam na kolejne wpisy 🙂

  Odpowiedź
 • MarysiaMarzec 24, 2018 at 3:47 pm

  Cudowny wpis, z chęcią zobaczę kolejne! 🙂 Rozumiem, że w polskim brakuje często odpowiedników z języka angielskiego, ale czy lettering nie dałoby się przetłumaczyć jako liternictwo? Wydaje mi się, że to nawet dobrze oddaje znaczenie tego pojęcia.

  Odpowiedź
  • adminMarzec 24, 2018 at 6:16 pm

   Bardzo dziękuję 🙂 z jednej strony masz rację, z drugiej nie mogę przetłumaczyć jednej części wyrażenia- brush liternictwo, pędzlowe liternictwo itp. Jak dam hasło brush lettering to zainteresowani mogą wyszukać daną frazę w internecie, jak ją spolszczę to może być problem. Dlatego zostawiłam oryginalne nazwy 🙂

   Odpowiedź
 • NewEnglandBlogMarzec 25, 2018 at 7:50 am

  Ja takich umiejętności nie posiadam i bardzo żałuję.
  Bajka o Matce Kaligrafii świetna.

  Odpowiedź
 • MartynaMarzec 14, 2019 at 8:46 am

  Super wpis! Też chciałabym posiadać taki talent 🙂

  Odpowiedź
  • adminMarzec 14, 2019 at 8:52 am

   Bardzo dziękuję! Wszystko jest do wypracowania ☺️ trzeba dużo ćwiczyć rękę i efekty się pojawia. Życzę dużo wytrwałości ❤️

   Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *