
Co to jest Brush Lettering?
Żeby wytłumaczyć wam co to jest brush lettering, muszę zacząć od początku. W moim tekście będę używała angielskich wyrazów, z racji braku polskich odpowiedników.
Najpierw była Matka Kaligrafia. Matka ta była już dość stara, ale wciąż fascynowała ludzi, którzy chętnie ją odwiedzali i korzystali z jej dobrobytu. Matka Kaligrafia miała wiele dzieci m.in. copperplate czy italica.
Dzieci miały dzieci i tak wszyscy starzeli się z czasem. Ich reguły i tradycje były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jednak pewnego razu narodziło się dziecko- niesforne, które nie chciało przyjąć rodzinnych zasad. Nazwało siebie Modern Calligraphfy- czyli Kaligrafią Nowoczesną.
Kaligrafia Nowoczesna była spontaniczna i nie chciała żyć według reguł przodków i gdy dorosła postanowiła wprowadzić własne zasady i założyć swoją rodzinę. Wyszła za mąż za Lettering i mieli swoje dzieci. Brush Lettering jest jednym z nich.*
Dobrze, czyli wiemy już, że brush lettering to rodzaj letteringu wywodzący się z kaligrafii nowoczesnej, która ma znacznie mniej zasad niż tradycyjna kaligrafia.
Więc czym jest lettering?
Lettering to forma graficzna napisów. Kojarzysz te wspaniałe cytaty czy zabawne powiedzonka pisane różną czcionką i łączone ze sobą? To jest lettering, możemy go wykonywać cyfrowo, albo ręcznie.
Jest też hand lettering, czyli słowa wyglądające/stylizowane na pismo ręcznie. Jednakże nie mylcie tego z handwritingiem (pismem ręcznym). Lettering jest grafiką i wyrazy zapisane są tak naprawdę narysowane, rozplanowane i przemyślane.
Brush Lettering jest więc elementem, który może tworzyć graficzny obraz letteringu lub osobny twór.
Tutaj jest szkic grafiki letteringowej, z użyciem różnych czcionek, słowo ‘brush’ będzie wykonane brush penem.
Jak odróżniamy brush lettering od innych form?
Brush lettering wykonujemy przy pomocy brush pena, czyli pisaka z pędzelkową lub giętką końcówką, który pomaga nam uzyskać cienkie i grube linie- te linie właśnie definiują styl pisania.
Reguł nie ma tutaj wiele, Jedyną podstawową jest określona grubość liń. Gdy prowadzimy kreskę ku górze, linia powinna być cienka, linia prowadzona w dół- gruba. Uzyskujemy je poprzez siłę nacisku i kontrolę końcówki.
W tym poście przedstawiłam wam podstawowe pojęcia i odpowiedziałam na pytanie “Co to jest brush lettering” W kolejnych dowiecie się wiele wiecej. Jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę już teraz, zapraszam na mój kanał na youtube, gdzie między innymi robię przegląd brush penów! KLIKNIJ
*Bajka o Matce Kaligrafii ma pokrótce zobrazować wam umiejscowienie brush letteringu w kaligraficznym świecie. Jeżeli masz inne zdanie potwierdzone faktami i źródłem to zapraszam do dyskusji. Opisałam to tak, jak ja to widzę.
No i mi to się podoba! Prosto i rzeczowo! Będę na pewno zaglądać i czekam na kolejne posty a bajka o Matce Kaligrafii skradła moje serce!
Dziękuję bardzo!
Czy taki pen byłby dobry do nauki japońskiego pisma?
Hej Monika!
Jak najbardziej tak! Inna nazwa brush pena to fude pen i wywodzi się on właśnie z japońskiej kaligrafii.
Na przykład te https://dzowitdesigns.com/learn-with-me/brush-lettering/brush-pen/
Tombow fudenosuke hard albo soft oba świetnie nadają się do tego celu 😉
nie wiem skąd słowo dług, miało być pędzel.
Bardzo mi się podoba taki efekt – i niezmiernie żałuję, że tego nie potrafię. Kiedyś miałam naprawdę ładne pismo – ale studia w dużej mierze sprawiły, że teraz bazgrzę jak kura pazurem 😉
Hej Karolina!
Możesz się nauczyć, uwierz mi, nie ważne jakie jest Twoje naturalne pismo, wystarczą szablony i brush pen! Nawet zmuszać się nie trzeba, bo jak się zacznie to nie można przestać- podobnie jak z jedzeniem 😉 trzymam kciuki!
Historia świetna👍👌💪 pieknie wszystko opisane. Czekam na kolejne posty.
Wygląda pięknie 🙂 Powrót do korzeni 😉
Super! Czekam na kolejne wpisy 🙂
Cudowny wpis, z chęcią zobaczę kolejne! 🙂 Rozumiem, że w polskim brakuje często odpowiedników z języka angielskiego, ale czy lettering nie dałoby się przetłumaczyć jako liternictwo? Wydaje mi się, że to nawet dobrze oddaje znaczenie tego pojęcia.
Bardzo dziękuję 🙂 z jednej strony masz rację, z drugiej nie mogę przetłumaczyć jednej części wyrażenia- brush liternictwo, pędzlowe liternictwo itp. Jak dam hasło brush lettering to zainteresowani mogą wyszukać daną frazę w internecie, jak ją spolszczę to może być problem. Dlatego zostawiłam oryginalne nazwy 🙂
Ja takich umiejętności nie posiadam i bardzo żałuję.
Bajka o Matce Kaligrafii świetna.
Super wpis! Też chciałabym posiadać taki talent 🙂
Bardzo dziękuję! Wszystko jest do wypracowania ☺️ trzeba dużo ćwiczyć rękę i efekty się pojawia. Życzę dużo wytrwałości ❤️