Slide toggle

Cześć

Jestem Dzowit, a ty jesteś tu najpawdopodowniej, ponieważ chcesz nauczyć się brush letteringu lub poczytać recenzję rzeczy piśmienniczych. Bardzo się cieszę, że jesteś!

Zapisz się do mojego newslettera, żeby otrzymywać ode mnie ciekawe maile

Newsletter

Masz pytanie?

Odpisuję od Poniedziałku do Soboty dzowitdesigns@gmail.com

Blog

Deco Brush 10 metalicznych permanentnych markerów (brush penów) od firmy Karin

Najlepsze metaliczne brush peny.

DECO BRUSH 10 METALICZNYCH PERMANENTNYCH MARKERÓW

Nowy produkt od Marki KARIN

Nadaje się do pisania po prawie każdej powierzchni.

Sprawdziłam je na szkle, porcelanie, drewnie, papierze białym i czarnym, plastiku i folii.

Efekty można zobaczyć w tym filmie:

Testuje je od ponad tygodnia i są to najlepsze brush peny metaliczne jakie miałam. Polska marka, niska cena, 9 kolorów, pełne krycie i super połysk! Wysyłają zamówienia wszędzie, niezaleznie w jakim kraju się znajdujesz!

Plusy:

✅ Miękka i elastyczna końcówka pozwalająca uzyskać cienkie lub grube linie.

✅ Dozownik mieści 2.4 ml atramentu i pozwala na użycie każdej jego części.

✅ Pełne pokrycie na każdej powierzchni.

✅ Inny wygląd, w zależności od użytego papieru.

✅ Niska cena.

✅ Wysoka jakość.

✅ Nie rozlewają się.

✅ Łatwość użycia na wszystkich powierzchniach.

✅ Nie utknęli.

✅ Nadaje się do pisania pędzlem, liternictwa i nowoczesnej kaligrafii.

✅ SHINYYYY!

Minusy:

❌ Tylko kilka kolorów.

❌ Sprzedawca nie wysyła produktów poza Europę (aktualizacja: JUŻ WYSYŁA)

Pro Tip:

▶ Odtłuścić powierzchnię przed rozpoczęciem pisania, oczyszczona powierzchnia zapewnia lepszą przyczepność, a tusz nie rozleje się na całą stronę i pozostanie na swoim miejscu.

▶ Przechowuj je w pozycji poziomej.

▶ Wstrząsnąć przed użyciem.

▶ Możesz spryskać rysunek lakierem, który sprawi, że napis będzie trwały i wodoodporny. Teraz twoja nowa filiżanka może zostać umyta w zmywarce, a wzór pozostanie nienaruszony.Spray również jest dostępny na stronie internetowej sklepu producenta.

Pentel Touch Sign Pen – Pierwsze wrażenie

Garść faktów:

Brush peny od firmy Pentel występują w 12 żywych kolorach: żółć, ochra, pomarańcz, niebieski jasny i ciemny, fiolet, szary, czarny, różowy, czerwony, brązowy oraz zielony.
Przeznaczone są one do regularnych wyrazów podobnie jak Tombow Fudenosuke.
Pentel Touch Sign Pen są na bazie wody i nie są ani wodoodporne ani uzupełnialne.
Cena jednego to około 12,50 zł. Można kupić je na sztuki lub w zestawie.

Pierwsze wrażenie:

Brush peny są solidnie wykonane, nic nie odstaje, nie kruszy się, nie jest luźne. Obudowy są poręczne, dobrze się je trzyma. Nie są zbyt długie, ich wysokość wynosi trzynaście centymetrów, więc spokojnie zmieszczą się do wszystkich standardowych piórników. Obudowa jest połyskujaca. Kolory bardzo podstawowe, żywe. Mam nadzieje, że Pentel pójdzie za ciosem i powiększy kolekcje o inne ciekawsze kolory (odcienie). Czarny kolor jest kryjący, dobrze napigmentowany co jest dużym plusem! Porównałam intensywność tej barwy wraz z czarnym Fudenosuke soft i Pentel wpada dużo lepiej, jego kolor jest intensywniejszy i głębszy. Jednak należy pamiętać zasadniczą różnicę pomiędzy tymi dwoma pisadłami- Tombow jest wodoodporny, Pentel – nie.

Pisanie:

Twardość końcówki porównałabym do Tombowa Fudenosuke soft, a czasami pomiędzy hard i soft. Jednak jego końcówka jest krótsza, co daje większą kontrolę nad brush penem. Zauważyłam, że, np. w moim zestawie kolor żółty jest najtwardszy ze wszystkich.

Idealnie nadają się do regularnych wyrazów, co sprawdziłam w moich szablonach do nauki brush letteringu.
Jako posiadaczka Tombow Fudenosuke hard i soft cieszy mnie posiadanie Pentel Touch Sign Pen, teraz mogę mniejsze wyrazy zapisywać także w kolorze! Piszę się gładko i przyjemnie, mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że pisze się przjemniej niż Fudenosuke. Tak, właśnie to napisałam.

Ghosting:

Do testów użyłam trzech różnych papierów. 70gms, 80gsm i 160gsm.
O ile ja nie przejmuję się prześwitami, a brush penów używam głównie na osobnych kartkach, nie w notesach, o tyle wiem, że was to interesuje, szczególnie jeżeli swoich pisadeł używacie w Bullet Journal czy notatnikach.

Przy 70gsm Pentel troche przebijał na drugą stronę, myślę, że gdybym pisała wolniej, to mógłby się przedostać całkowicie tworząc plamy. Muszę dodać, że mimo małej gramatury, ten paper jest dość wytrzymały na różne media.


Przy 80gsm tusz przebija tylko w kilku miejscach, bardzo delikatnie, za to prześwit jest całkowity i znacznie mocniejszy niż przy papierze 70gsm.

Przy 160gsm, czyli najgrubszym z papierów nie ma żadnego przebicia tuszu, natomiast delikatny prześwit pozostał.
Nawet przy tak grubym papierze jakim jest 160gsm prześwit jest widoczny. Wniosek nasuwa się sam – pentel wypuszcza dość dużo tuszu do końcówki.

Bleeding:

Testowałam je na kilku rodzajach papierów, jednak rozpływają się (krwawią) niemal na każdym. Na jednych papierach bardziej, na innych prawie niezauważalnie, ale jednak. Przy papierze najbardziej gładkim 160gsm tusz rozpływał sie najmocniej. Zauważyłam też, że czarny kolor pajączkuje najmniej, różowy – najbardziej. Nie wiem, w jakim stopniu jest to przypadek (proporcje składników), a w jakim reguła.

Blending:

Z racji tego, że są one na bazie wody, dobrze się blendują i mieszają ze sobą, można też pobierać kolor, zamaczając końcówkę, np. w ecoline w płynie lub stykając dwa brush peny ze sobą.

Podsumowując, są to zgrabne, dobrze wykonane, solidne, idealne do regularnych wyrazów brush peny, które warto mieć w swojej kolekcji. Ba! Nawet trzeba- uwierz, lekkość użytkowania, to jest to, co w nich pokochasz!

Minusy: Jak na razie nie widzę żadnych konkretnych. Jedynie paleta kolorystyczna jest dość uboga w porównaniu do innych marek. Jednak to jest tylko moje odczucie.

Recenzja nie była w żaden sposób sponsorowana ani powiązana ze wspólpracą z firmą Pentel.

Co to jest brush lettering?

Co to jest Brush Lettering?

Żeby wytłumaczyć wam co to jest brush lettering, muszę zacząć od początku. W moim tekście będę używała angielskich wyrazów, z racji braku polskich odpowiedników.

Najpierw była Matka Kaligrafia. Matka ta była już dość stara, ale wciąż fascynowała ludzi, którzy chętnie ją odwiedzali i korzystali z jej dobrobytu. Matka Kaligrafia miała wiele dzieci m.in. copperplate czy italica.
Dzieci miały dzieci i tak wszyscy starzeli się z czasem. Ich reguły i tradycje były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Jednak pewnego razu narodziło się dziecko- niesforne, które nie chciało przyjąć rodzinnych zasad. Nazwało siebie Modern Calligraphfy- czyli Kaligrafią Nowoczesną.
Kaligrafia Nowoczesna była spontaniczna i nie chciała żyć według reguł przodków i gdy dorosła postanowiła wprowadzić własne zasady i założyć swoją rodzinę. Wyszła za mąż za Lettering i mieli swoje dzieci. Brush Lettering jest jednym z nich.*

Dobrze, czyli wiemy już, że brush lettering to rodzaj letteringu wywodzący się z kaligrafii nowoczesnej, która ma znacznie mniej zasad niż tradycyjna kaligrafia.

Więc czym jest lettering?

Lettering to forma graficzna napisów. Kojarzysz te wspaniałe cytaty czy zabawne powiedzonka pisane różną czcionką i łączone ze sobą? To jest lettering, możemy go wykonywać cyfrowo, albo ręcznie.
Jest też hand lettering, czyli słowa wyglądające/stylizowane na pismo ręcznie. Jednakże nie mylcie tego z handwritingiem (pismem ręcznym). Lettering jest grafiką i wyrazy zapisane są tak naprawdę narysowane, rozplanowane i przemyślane.
Brush Lettering jest więc elementem, który może tworzyć graficzny obraz letteringu lub osobny twór.

Tutaj jest szkic grafiki letteringowej, z użyciem różnych czcionek, słowo ‘brush’ będzie wykonane brush penem.

Gotowy projekt.

Jak odróżniamy brush lettering od innych form?

Brush lettering wykonujemy przy pomocy brush pena, czyli pisaka z pędzelkową lub giętką końcówką, który pomaga nam uzyskać cienkie i grube linie- te linie właśnie definiują styl pisania.
Reguł nie ma tutaj wiele, Jedyną podstawową jest określona grubość liń. Gdy prowadzimy kreskę ku górze, linia powinna być cienka, linia prowadzona w dół- gruba. Uzyskujemy je poprzez siłę nacisku i kontrolę końcówki.

W tym poście przedstawiłam wam podstawowe pojęcia i odpowiedziałam na pytanie “Co to jest brush lettering” W kolejnych dowiecie się wiele wiecej. Jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę już teraz, zapraszam na mój kanał na youtube, gdzie między innymi robię przegląd brush penów! KLIKNIJ

 

*Bajka o Matce Kaligrafii ma pokrótce zobrazować wam umiejscowienie brush letteringu w kaligraficznym świecie. Jeżeli masz inne zdanie potwierdzone faktami i źródłem to zapraszam do dyskusji. Opisałam to tak, jak ja to widzę.